10 Şubat 2016 Çarşamba

BDP Kovancılar ve Ömerli de kongreye gitti

BDP Kovancılar ve Ömerli ilçe örgütleri kongreye gitti. Kovancılar'daki kongrede konuşan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kürt halkının özgürlük mücadelesinin halk hareketine dönüştüğünü belirterek, "Bugünlere kolay gelmediğimizi biliyoruz. Zulmün karşısında ne yapılması gerekiyorsa halk bunu yaparak, bizi bugün bu halk gücüne ulaştırmıştır" dedi.

09 Haziran 2013 Pazar 15:23
BDP Kovancılar ve Ömerli de kongreye gitti
BDP Kovancılar İlçe Örgütü, "Demokratik kurtuluş ile özgür yaşam" şiarı ile 3'üncü Olağanüstü Kongresi'ni Altun Düğün Salonu'nda gerçekleştirdi. Kongreye BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, BDP MYK ve PM üyeleri, BDP İstanbul İl Eş Başkanı Asiye Kolçak, BDP Elazığ ve Dersim yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Kongre öncesi, yüzlerce yurttaş Demirtaş ve beraberindeki heyeti, Kovancılar girişindeki Gülüşkür Köprüsü'nde karşıladı. Heyeti karşılayan kitle uzun konvoylar eşliğinde kongrenin yapılacağı Altun Düğün Salonu'na doğru hareket etti. Kongrede divan seçiminin ardından demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. 

Kongrede konuşan Demirtaş, Kürt halkının özgürlük mücadelesinin halk hareketine dönüştüğünü belirterek, bunu görmekten mutluluk duyduklarını dile getirdi. Bugünlere büyük bedeller ödenerek gelindiğini kaydeden Demirtaş, büyük bedellerle büyük kazanımlar elde ettiklerini ifade etti. Demirtaş, "Bugünlere kolay gelmediğimizi biliyoruz. Zulmün karşısında ne yapılması gerekiyorsa halk bunu yaparak, bizi bugün bu halk gücüne ulaştırmıştır. 10 yıl önce bu ülkede 'Kürt yok' deniliyordu. Bunu profesörler, milletvekilleri, yazarlar söylüyordu" dedi. 

'Hakarete uğruyorduk'

"Kürtlerin kandırılmış Türkler olduğunu, Kürtçe'nin bozulmuş Türkçe olduğunu, üniversitelerde tez diye okutuyorlardı. Bu kadar hakarete uğruyorduk" diyen Demirtaş, bir halkın dilinin ve kültürünün elinden alınması halinde o halkın onursuz bırakılacağını vurgulayarak, devletin yıllarca halka bunu yaptığını ifade etti. Halkın onursuz yaşamaması için Kürt gençlerinin isyan ettiklerini kaydeden Demirtaş, "Bizler bugün buna isyan etmeseydik birbirimizin yüzüne bakamazdık. Bugün birbirimizin yüzüne bakıyorsak şehitlerimizin sayesindedir. Bugün Mazlum Doğan'ı hepimiz biliyoruz. Çünkü bu 24 yaşındaki genç, Amed Zindanı'nda tek başına direnerek bir halkın değerlerini korumak için canını feda etti. Ama ihanetçileri, rantçıları kimse bilmiyor. Hayrileri, Zilanları, Beritanları, Kemalleri bu halk tarihin altın sayfalarına yazdı. Bugün bu noktaya bu değerlerle geldik" ifadelerinde bulundu. 

Yapılan konuşmaların ardından tek liste ile girilen seçimde Resul Ülker, BDP Kovancılar İlçe Başkanlığı'na seçildi. 

MARDİN

BDP Ömerli İlçe Örgütü 2'nci Olağan Kongresi'ni gerçekleştirdi. BDP Ömerli İlçe binasında gerçekleştirilen kongreye, BDP Mardin İl Eş Başkanı Reşat Kaymaz, MEYADER, TUHAD-DER, DTK Mazıdağı, Savur, Kızıltepe, Midyat, Dargeçit meclis üyeleri ile BDP Nusaybin İlçe Örgütü ve belediye başkanları katıldı. Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması ile başlayan kongrede konuşan BDP Mardin İl Eş Başkan Yardımcısı Alaattin Turan, geçen yıl "KCK" adı altında yapılan operasyonlarla çok sayıda BDP yöneticisinin gözaltına alınarak tutuklandığını belirterek, BDP Mardin İl Örgütü olarak Ömerli ilçesinde yönetim nöbeti tuttuklarını ifade etti. Turan, "Her gün vardiyalı bir şekilde ilçe, belde örgütleri yönetim nöbeti tutuyorlardı. Çünkü Ömerli ilçe yöneticilerimiz tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Yönetici arkadaşlarımız bundan birkaç ay önce serbest bırakıldı ve yeniden yönetimi oluşturmak için bugün kongremizi gerçekleştiriyoruz" dedi. 

Kaymaz ise, Kürt halkının başarı elde ettiğini vurgulayarak, "Sayın Öcalan'ın özgürlüğüne kavuşması, demokratik bir anayasa oluşturulması, koruculuk sisteminin ortadan kaldırılması, siyasi operasyonların sonlandırılması, topraklarımıza döşenen mayınların kaldırılması, KCK operasyonları adı altında tutuklanan arkadaşlarımızın bırakılması bu süreçte olmazsa olmaz taleplerimizdir. Eğer bunlar yapılırsa o zaman AKP hükümetinin ciddiyetine inanırız" dedi.

Konuşmaların ardından tek liste ile girilen seçimde Metin Kaya, BDP Ömerli İlçe Başkanlığı'na seçildi. Kongrenin ardından partililer, annesi vefat eden BDP Mardin İl Eş Başkanı Adüle Aksoy'a taziye ziyaretinde bulundu. DİHA
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

HABER ARŞİVİ