06 Şubat 2016 Cumartesi

Kıras Fistan sezonu başladı

Kürt kadınlarının vazgeçilmez yöresel kıyafeti olan Kıras-Fistan, Newroz Bayramı’nın gelmesiyle beraber, mağazalar renkli yöresel kıyafetlerle süslendi.

15 Mart 2013 Cuma 10:23
 Kıras Fistan sezonu başladı

 

Lütfi Pala/ Gülistan Bağcı/ İpekyolu Haber

 Kürt kadınlarının vazgeçilmez yöresel kıyafeti olan Kıras-Fistan, Newroz Bayramı öncesi mağazaları süslemeye başladı. Yıllardır Kürt kadınlarının vazgeçemediği kıras fistanlar, halen günlük giyilen kıyafetler arasında. Yaklaşık 25 yıldır Van’da Kıras-Fistan sattığını söyleyen esnaf Turan Teke, Kıras-Fistan’ın Kürt kadınlarına özgü bir giyisi olduğunu söyleyerek, “Aslında biz bu işi ticaretten çok, bu geleneği ve kültürü devam ettirmek için yapıyoruz. Ben yaklaşık 25 yıldır Kıras-Fistan satıyorum ve modası hiç geçmeyen gerçektende de Kürt kadınlarının vazgeçemediği yöresel bir kıyafet Kıras-Fistan.

 Özel günlerde ve düğünlerde kadınların olmasa olmazı Kıras-Fistan

 Özelikle Newroz, Kadınlar Günü ve düğünlerde Kürt kadınlarının olmasa olmazı olan Kıras-Fistan’a, Newroz’un yaklaşmasıyla beraber talep arttı. Merkezde bulunan birçok Kıras-Fistan satan esnafın mağazaları Kıras-Fistan ile süslendi. Hem Newroz’un yaklaşması hem de düğün sezonlarının başlamasıyla beraber yöresel kıyafetlere talebin arttığını söyleyen esnaf Nuri Şos, “Eskiden beri gelen kültürel bir değer, özelikle 40 yaş üzeri Kürt kadınları, halen günlük yaşamlarında bu kıyafetleri giyiyorlar. Şimdi ki nesil ise, özel günlerde düğünlerde giyiyorlar. Newroz’un gelmesi, Kıras-Fistan sezonun açıldığı anlamına gelir. Şimdi talepler arttı, yoğunluk var ve bu yoğunluk bir yaz boyunca devam edecek” dedi.

 

‘Atalarımızın mirası’

 

Kıras-Fistan’ın atalarından gelen kültürel bir miras olduğunu söyleyen esnaflardan Cengiz Yalçın, “Annelerimiz, nenelerimiz halen bu kıyafetleri giyer, bence atalarımızın mirası olan bu kıyafetleri genç kadın arkadaşlarda giymeliler. Sadece özel günlerde değil, günlük yaşantılarında ev ortamında bu kıyafetleri giymeliler. Bu kültürel değere sahip çıkmak lazım” dedi.

 

Fiyatları 50 TL’den başlıyor 750 TL’ye kadar çıkıyor

 

Kıras-Fistan’ın, Çin, Japonya ve Endonezya gibi ülkelerden geldiğini söyleyen esnaflardan Hanifi Gülmez, “Özelikle el emeği olan yani el ile işlenmiş yöresel kıyafetler hem pahalı hem de vatandaşın ilgi gösterdiği bir tarz. Ve elle işlenmiş Kıras-Fistanların fiyatı 600 TL’den başlıyor, 1000 TL’ye kadar gidiyor. Tabi yöresel kıyafet modası çok önemli, özelikle genç kadınlar Kıras-Fistan modasını yakından takip ediyorlar” dedi. 

Anahtar Kelimeler: Van,Newroz,Yöresel Kıyafet
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

HABER ARŞİVİ